DAN-10-150 Laser Sensor: Long-Range Swiss Precision
High Precision Distance Measurement (150 m / ±1 mm / -10…+50ºC / 100 Hz)
Reliability and Accuracy in Extended Ranges
Designed to deliver consistent results, the DAN-10-150 It maintains exceptional measurement stability, which makes it Essential for the automation of smart warehouses, crane control, and dynamic industrial processes. Its 100 Hz frequency and IP65 robustness provide the Security technical skills required to operate in demanding environments with complete confidence.
Advantages of the DAN-10-150 Sensor
  • Millimeter precision of ±1 mm at distances up to 150m.
  • Output frequency of 100 Hz for rapid data capture.
  • Protection IP65 for extended industrial durability.
  • Multiple industrial interfaces: SSI, RS-422/485 and analog output.
Frequently Asked Questions
Properties
DIMETIX DAN-10-150 TECHNICAL SPECIFICATIONS
Model / ReferenceDAN-10-150 (500632)
Typical accuracy 2σ (1σ)±1 (±0.5) mm
Typical repeatability 2σ (1σ)±0.3 (±0.15) mm
Range (Natural Surfaces)0.05 … ~100 m
Range (Reflective Sheet)~40 … 150 m
Maximum Measuring Speed.100 Hz
Laser (Class 2)Red, visible, < 1 mW
Spot Size (at 10m / 50m / 100m)7 x 3mm / 28 x 13mm / 55 x 30mm
Operating Temperature-10 … +50 °C
Degree of ProtectionIP65
Data InterfacesRS-232, RS-422/RS-485, SSI, USB
Analog Output (0/4-20 mA)Programmable (Max. error ±0.1%)
Digital Inputs / Outputs1 input / 2 outputs (multifunction)
Power Supply12 … 30 VDC (0.15A @ 24VDC)
Dimensions / Weight140 x 78 x 48 mm / 350 g
LDS-8H_HP-1
Laser sensor technical diagram
Other products
Schreiber Messtechnik logo
LVDT Sensor | Ranges 5mm, 10mm, 15mm | Outputs 0/4-20mA, 0/10VDC, ±10V | IP66 Waterproof | Infinite Resolution | Accuracy up to 0.25%
Wire displacement sensor, ranges from 100 mm to 1250 mm, with 5 Kohm resistance output signal, 0-5/10 Vdc, 4-20 mA, RS485 or pulse, optionally with IP67 environmental protection. Robust
Rango Lineal 0-5mm | Sensibilidad 4mV/µm | Acero AISI 4140 | Sonda -30 a 180°C | Driver -20 a 80°C | Rosca M16 x 1 | Frecuencia DC-10kHz | Linealidad <1% | Punta de Peek | Cable PTFE
Sensor de Par Rotativo NCTE | Serie 2000/2200 | 500 Nm | 1.000-5.000 RPM
I/90Z – Incremental Encoder Ø 90 mm, through shaft Ø 30 mm, robust metal body, resolution up to 36,000 dpi
Digital pressure gauge
I/115E – Incremental Encoder Ø 115 mm, solid shaft Ø 11 mm × 31 mm, robust metal body, resolution up to 10,000 dpi